Wazektomia Białystok
Antykoncepcja dla mężczyzn

dr Jakub Rogowski - Specjalista Urolog

Co się dzieje z moimi plemnikami po wazektomii?

Są nadal produkowane ale nie są transportowane przez nasieniowody. Po zabiegu są one absorbowane przez organizm. Jest to proces naturalny.


Jak wygląda wytrysk po zabiegu?

Sperma nadal produkowana jest przez organizm mężczyzny. Jedynie nie zawiera plemników. Co za tym idzie nie ma to wpływu na przeżywanie orgazmu, a także na ilość, wygląd czy też smak spermy.


Czy wazektomia jest bezpieczna?

Zabieg jest bezpieczny. Charakteryzuje się bardzo niskim odsetkiem występujących powikłań.


Jak dokładnie przebiega wazektomia?

Podczas zabiegu dokonuje się niewielkiego nacięcia skóry i podwiązania nasieniowodów. Następnie na nasieniowody zakłada się podwiązki i dokonuje przecięcia między nimi. Po tym następuje blokada drożności w nasieniowodzie, a tym samym uniemożliwienie przemieszczania się plemników.


Ile trwa zabieg i czy jest bezbolesny?

Zabieg jest bardzo krótki i trwa około 30 min. Zabieg jest bezbolesny.


Jak wygląda czas po zabiegu?

Należy stosować wstrzemięźliwość seksualną, a także unikać aktywności fizycznej. Powinno się bezwzględnie stosować zasady higieny osobistej. Do aktywności seksualnej można powrócić po około 7 dniach od zabiegu.


Kiedy mogę być pewny że w mojej spermie nie ma już plemników?

Sperma oczyszcza się plemników od 12 do 18 tygodni po wykonaniu zabiegu. Jednak żeby mieć całkowitą pewność należy bezwzględnie poddać się badaniu spermy na obecność plemników (spermiogram). Badanie nasienia należy wykonać dwukrotnie: po 8 tygodniach i 12 tygodniach po zabiegu wazektomii.


Czy istnieje możliwość przywrócenia płodności?

Zabieg przywracania drożności nasieniowodów po wazektomii nazywamy rewazektomią. Polega on na ponownym zespoleniu przeciętych nasieniowodów. Warto jednak pamiętać, że zabieg nie jest w 100% skuteczny.Duży wpływ na sukces całej procedury ma przede wszystkim czas, który upłynął od momentu wykonania zabiegu. Im jest on dłuższy, tym mniejsze szanse powodzenia. Rewazektomia jest dużo bardziej skomplikowana,wykonywana w znieczuleniu ogólnym.